Мінекономіки пропонує якісно обґрунтовувати закупівлі. Як це відбуватиметься?

Мінекономіки пропонує якісно обґрунтовувати закупівлі. Як це відбуватиметься?
312572 ПЕРЕГЛЯДІВ

У 2023 році через електронну систему Прозорро відбулося 142 тисячі тендерів на понад 317 млрд грн. Тобто прозорих і конкурентних торгів через електронну систему стало на 350% більше ніж торік. Для ширшого розуміння, минулого року було проведено 89 тисяч тендерів на майже 90 млрд грн. Таку статистику наводить Перший віцепрем’єр-міністр – Міністр економіки України Юлія Свириденко у колонці для “Економічної правди”.

Як повідомляє очільниця Мінекономіки, такого результату вдалося досягти завдяки тому, що майже 70% від усіх невійськових витрат Міноборони та інших суб'єктів, які проводять закупівлі, повернули в Прозорро.

Та для того, щоб закупівлі не лише були якісними процедурно, але й з точки зору обґрунтування,  Мінекономіки пропонує створити центри компетенцій, зазначають у пресслужбі Міністерства економіки України.

“Це можуть бути агенції чи департаменти, підпорядковані органам місцевого самоврядування. Такі центри аналізуватимуть потреби та вирішувати, що зараз більш потрібно, а що може почекати. Фахівці шукатимуть постачальників, готуватимуть зразки форм документів до тендеру. Фахівці, які проводять закупівлі, часто не усвідомлюють, як закупівля може вплинути на стратегію роботи всієї організації й особливо на її репутацію. Як наслідок, через відсутність стратегічного підходу до закупівель виникають скандали, виконавці звільняються, а на їх місце приходять нові люди, які повторюють ті самі помилки. Якби виконавці якісно обгрунтовували потребу у проведенні тендеру, то діалог із суспільством був би прозорішим і якіснішим й, можливо, ми мали б меншу кількість скандалів”, — наголошує Юлія Свириденко.

Окрім цього, Перший віцепрем’єр-міністр висловила  думку щодо створення  в  Міноборони спеціалізованих закупівельних агенцій для тилового забезпечення. Ці агенції забезпечуватимуть управління не лише на етапі тендеру, а й іншими процесами, такими як: формування потреби, управління постачаннями та контроль якості. 

“Так, як ми адаптувалися до сучасних умов та алгоритмів ведення бойових дій, маємо переходити й до сучасних алгоритмів забезпечення Збройних Сил та відповідно закупівель. Ми не можемо забезпечувати потреби Збройних Сил за довоєнними підходами, бо умови змінилися. Саме тому ідея заснування в Міноборони спеціалізованих закупівельних агенцій для тилового забезпечення — це можливість перезавантажити систему закупівель МОУ”, — сказала Міністр економіки.

Вона вважає, що усі послуги як в регіональних агенціях, так і в центрах компетенцій на місцях повинні бути цифровізовані, щоб уникнути зайвих витрат та часу на паперовий документообіг. А запровадження в цих органах комплаєнс-менеджменту та управління ризиками дозволять знизити не лише корупційні ризики, а й забезпечити стабільну роботу у разі зміни керівництва.

У Міністерстві додають, що нещодавно Уряд вніс зміни до постанови №1178, згідно із якими зменшили перелік підстав, коли державні замовники можуть уникнути конкурентних торгів, а підписують контракти напряму. Крім того, було посилено відповідальність державних замовників за зловживання такою підставою, як нагальна потреба. При цьому, якщо закупівлю від 50 тис. грн проведено без конкурсу, то треба не тільки оприлюднювати звіт про договір, але і погоджене керівником замовника обґрунтування підстави для такої закупівлі. 

Нагадаємо, що раніше Юлія Свириденко заявила про відновлення української економіки швидшими темпами,  аніж це прогнозували раніше. Вона додала, що зараз всі інституції переглядають свої оцінки зростання ВВП в бік збільшення.

Мої відео